Aktuálně nejvýhodnější termíny na Kanárské ostrovy
Na Kanárské ostrovy se jezdí z mnoha důvodů:
Nepotřebujete pas, stačí platný občanský průkaz. Kanárské ostrovy jsou EU a v Schengenském prostoru.
Kanárské ostrovy mají pravidelné letecké spojení s Prahou a ostatními českými městy linkovými letadly Smartwings, přibližně osm letů týdně. Letí to pět hodin a něco. Kdo chce koupit letenky ještě levněji, musí hledat kombinace spojů s přestupem a cestovat déle.
Na Kanárských ostrovech je osm velkých letišť, z Prahy se létá na čtyři:
Na tři menší západní ostrovy nic přímo z ČR nelétá, ale dají se najít přestupy nebo přejet trajektem.
Z našeho pohledu se na Kanárských ostrovech střídá směs jarního a letního počasí. Zatímco v zimě a na podzim je to něco jako naše jaro, od půlky dubna do října je na Kanárech něco jako naše příjemné léto, ale s větším množstvím slunečního svitu. Protože je okolní Atlantik chladný, nejsou moc častá vedra. Kdo si chce užít chladnějšího počasí, vyrazí do hor. Protože jsou hory opravdu vysoké (hlavně na Tenerife), výška se projeví nižší teplotou.
Sezóna je na Kanárech vlastně po celý rok, i když má dvě špičky - letní a zimní sezónu. Na jaře a na podzim je trochu klidněji. I tak mohu Kanárské ostrovy v zimě nebo v létě rozhodně doporučit. Je to příjemná změna oproti zimním plískanicím nebo našim letním vedrům.
Já jezdím na Kanáry hlavně kvůli rostlinám a lesům. Mám rád kytky a obzvlášť se mi líbí kanárské mlžné pralesy. Nejsou sice už rozšířené tak jako dříve, ale pořád se dají navštívit na západních ostrovech velké kusy divokého subtropického lesa.
Kanárské ostrovy jsou hory v moři. Kdo rád chodí po horách, na každém ostrově (snad kromě o něco rovnější Fuerteventury) si přijde na své. V horách jsou dobré značené trasy.
Není to sice vždycky úplně levné, ale rád na Kanárských ostrovech chodím na ryby do rybáren a restaurací. Kromě ryb si dávám i jiné mořské potvory nebo si dávám rybí paellu. Pro Kanáry jsou typické také opékané brambory s červenou a zelenou lehce pálivou omáčkou. Různé polévky, hamburgery a zeleninová jídla. Výběr ovoce je fantastický už i jenom v normálních samoobsluhách, ale co teprve na trhu! Když jsem zjistil, že hlavní tržnice v Las Palmas má celé horní patro věnované zelenině, byl jsem napoprvé smutný, že jsem si nakoupil už v přízemí. Jídlo Kanárských ostrovů
Města na Kanárských ostrovech jsou s výjimkou větších metropolí hezky vypadající starší aglomerace, většinou s typickými starými domy a příjemně upravenými veřejnými prostory. Baví mě cestovat mezi městečky třeba autobusem, stopem nebo půjčeným autem. Je to docela malebné, protože nejstarší stavby rozhodně nejsou kostely jako u nás. Nejstarší města na Kanárech jsou ze 16. století a centra měst se od té doby většinou nepřestavovala (pokud město nevyhořelo, nespláchlo ho moře nebo nezasypala sopka - pár takových příkladů se tu taky najde). Autobusové spojení je překvapivě dobré, funguje zhruba stejně spolehlivě jako pražská hromadná doprava (to myslím fakt v dobrém).
Oceán není vždycky nejteplejší, ale na koupání je příjemný v podstatě celý rok. Zatímco v zimě je i díky mírnému větru koupání spíš pro otužilejší, v létě je perfektní. Voda je v oceánu vždy čistá a pod vodou je dobře vidět. Ryby sice nejsou tak barevné jako třeba v Egyptě, ale potápění kolem útesů je moc zábavné.
Písek na Kanárech je sopečného původu, takže je přirozeně zbarvený do černa. Někomu to vyhovuje. Ti, kdo preferují pláže se světlým pískem, mají skoro u každého většího letoviska možnost koupat se na pláži s pískem světlým, na pláže přivezeným ze Sahary. Pouze v Maspalomas jsou pláže přirozeně světlé.
Odkazy vedou na můj popis jednotlivých ostrovů. Od východu k západu jsou to tyto:
Kanárské ostrovy jsou přední turistická lokalita soustředěná na klientelu ze Západní Evropy, takže s ubytováním se tu nedělají kompromisy. Prakticky každý hotel má svůj bazén, interiéry jsou čisté a personál spolehlivý. Až na jazykovou vybavenost (ne všichni umí anglicky) se jim nedá nic vytknout. Lepší ceny ubytování na celý pobyt se dá levněji sehnat u cestovních kanceláří, protože ty si umějí vyjednat slevy. Kdo chce naopak popojíždět, tomu doporučím hledat si ubytování v individuálně a v soukromí.
Platí se Eurem. Bankomaty a platby kartou fungují jako u nás, jenom jsou v angličtině nebo španělštině. Úřady fungují stejně jako kdekoli v Evropě.
Zajímáte-li se o Kanárské ostrovy, můžete si proklikat tyhle moje stránky, které jsou celé o Kanárských ostrovech.
Přímé letecké spojení má Česko se čtyřmi Kanárskými ostrovy. To určuje hlavní cíle, kam se dá na Kanárské ostrovy jet. Můžete si vybrat jeden ze čtyř ostrovů:
Lanzarote - nízký menší ostrov, dobré pláže, příjemná letoviska.
Fuerteventura - pouštní ostrov s dlouhými plážemi a dobrým větrem na windsurfing. informace o Fuerteventuře
Gran Canaria - nejoblíbenější ostrov pro pobyt, hodně možností cestování po vnitrozemí, hezké hory. Povídání o Gran Canarii. Destinace: Maspalomas, Playa del Inglés
Tenerife - fantastické hory a lesy, zajímavá městečka, dobré koupání. Průvodce po Tenerife. Filtr na Puerto de la Cruz a jih Tenerife
Pokud chcete jet na další západní ostrovy, je to z České republiky složitější. Chce to letět na Tenerife a potom se dá jet drahým trajektem na ostrovy La Palma, La Gomera nebo El Hierro.