Ostrov La Palma

La Palma je jedním ze dvou nejzápadnějších Kanárských ostrovů. Je to středně velký (pátý největší) a velmi hornatý ostrov. Pralesy La Palmy se dají srovnat jen s La Gomerou a sopečná monumentálnost jenom s Tenerife. La Palma má navíc moc hezké hlavní město. Jako celé Kanárské ostrovy patří La Palma pod Španělsko.

Hlavní město - Pláže - Turistika - Příroda a hory - Zemědělství - Doprava na ostrov a po ostrově - Dovolená na La Palmě

Osobně mi La Palma přišla jako skvělý kompromis mezi krásnou přírodou, a civilizací. Kdybych hledal divoké a přírodně ještě krásnější ostrovy, vyberu si La Gomeru nebo El Hierro, tam ale není moc městské civilizace. Naopak Tenerife nebo Gran Canaria jsou civilizovanější, ale místy možná už moc.

Letecky se na La Palmu dá z Česka dostat se Smartwings jednou týdně přímým spojem fungujícím od června 2024. Dříve to šlo jedině s přestupem, přímé lety na La Palmu nebyly (sledoval jsem to 2018 až 2023).

Hlavní město

Hlavní město na východním pobřeží se jmenuje Santa Cruz de La Palma (dost podobné jméno s hlavním městem Tenerife Santa Cruz de Tenerife), což si překládám jako Svatý kříž. Fotky ze Santa Cruz de La Palma a později snad i popis mám na samostatné stránce.

Když už píšu o podobných jménech, název La Palma se často plete s názvem Las Palmas, což je hlavní město na ostrově Gran Canaria.

santa-cruz-de-la-palma-0328y-kostel
Jedno z mnoha útulných zákoutí Santa Cruz de La Palma.

Pláže

La Palma ještě nemá zásadní problémy s masovým turistickým ruchem. Důvodem je špatná dopravní dostupnost relativní nedostatek kýčovitých světlých pláží. Jak je La Palma daleko od Afriky, už sem větry nevanou jemný písek jako na Fuerteventuru, ani to sem písek nevozí lodě, jako na Tenerife. Protože je ostrov mladý, většina zrnek písku na plážích je docela ostrá a černá. Kopce také často padají rovnou do moře, takže na nějakou pláž podél pobřeží prostě není moc místo. Když ale budete pláž hledat, najdete. Někdy ale jenom s autem nebo po dlouhé túře. Budete tam pak asi sami. A chce to zvyknout si na černý ostrý písek. Nejznámější frekventované pláže jsou Los Cancajos, Puerto Naos a Tazacorte.

la-palma-0438y-plaz-majak
Pláž Playa del Faro na úplném jihu ostrova La Palma. Černý ostrý písek, soukromí, maják, nějaká spoře fungující hospůdka s barem. GPS 28.4558, -17.8442

Významné pláže na ostrově La Palma:

  • Playa de Puerto Naos - západ ostrova. Malá pláž, sprchy, toalety, parkoviště, hospoda. Velmi dobré turistické zázemí, dokonce hotely. GPS 28.5847, -17.9100. Další pláž je na sever přímo u vesnice La Bombilla.
  • Playa El Charcón - západ ostrova, bez zázemí. GPS 28.6014, -17.9238
  • Playa Puerto de Tazacorte - západ ostrova, u městečka Tazacorte, severně od stejnojmenného přístavu. Tady jsem byl, ale hned jsem odjel, protože na pláži bylo plno lidí a nebylo kde zaparkovat. Malá pláž chráněná vlnolamem, solidní zázemí. GPS 28.6504, -17.9460
  • Playa Bajamar - východ, blízko Santa Cruz. Parkoviště, hospody, ale bez zázemí.
  • Playa de Los Cancajos - východ ostrova, kousek od letiště. Zátoka mezi sopečnými jazyky. Sprchy, bar.
  • Playa Charco verde - jihozápad ostrova, u Puerto Naos. Parkoviště, sprchy, bar. Malá černá pláž.
  • Playa Echentive - pláž na jižní špičce ostrova, bez zázemí a vody, ale s chodníčky. Vznikla v roce 1971 po poslední erupci sopky. Proud lávy oddělil od moře malá jezírka. Asi 2 km západně od Playa del Faro. GPS 28.4598, -17.8512
  • Playa de Nogales - severovýchod ostrova, odbočka v obci Puntallana. Bez zázemí, bez vody. Nuda pláž. GPS 28.7595, -17.7399

Sopečná činnost na La Palmě

Jednou za pár desítek let se probudí nějaká ta sopka a pár měsíců soptí. Naposled soptila v roce 2021 sopka La Cumbre Vieja ([kumbre vjecha]). Vlastně to je jenom větší puklina na západním svahu hlavního hřebene La Palmy. Při soptění to nebyla turisticky nijak hezká sopka, nic jako sopky na Islandu, kde se můžete k lávě projít. Na La Palmě, když soptila Cumbre Vieja, se do celé oblasti nesmělo. To bylo správně, protože svah byl zasypán jedovatým popelem a šutry létaly na kilometry daleko. Tekoucí láva z prudkého svahu tekla několik kilometrů až do moře. Dá se očekávat, že se z oblasti po uklidnění sopečné činnosti stane turisticky zajímavý bod, ale nic víc než proud černého kamení mezi banánovníkovými terasami tam asi k vidění nebude.

La Palma společně s El Hierro patří mezi nejmladším ostrovy kanárského souostroví, jsou staré . Je to tím, že magmatický krb se posouvá na západ (nebo přesněji řečeno se oceánská kůra posouvá na východ). Ostrov se začal tvořit teprve před 4 milióny let, což je z geologického hlediska vlastně dost málo. Ostrov pravděpodobně stále roste, respektive nestíhá erodovat tak rychle, jak přirůstá. Není vyloučeno, že se v důsledku nějakého velkého zemětřesení části ostrova v budoucnu sesunou do oceánu, protože svahy jsou velmi příkré. Nejvíc se seismologové obávají sesunu celé západní nebo jihozápadní části ostrova, což by mohlo vyvolat obrovskou vlnu tsunami, která by zasáhla i značnou část evropského a amerického pobřeží. Je to ale pouze hypotetická událost. Přesto se ve východním Atlantiku občas velká zemětřesení a možná i seduvy objevují. Poslední taková velká událost fatálně zasáhla Lisabon v roce 1755.

Po celém povrchu ostrova jsou porůznu roztroušeny krátery starých menších sopek. Prvních pár kráterů je na návštěvu zajímavých, pak už to začne být trochu nuda.

Turistika

Na La Palmě je docela dost turistických tras. Asi nejznámější vede z jihu na sever po okraji kaldery a přes menší vulkány. Jmenuje se Ruta de los Volcanes. Na jihu začíná v Los Canarios a vede 17 km na sever přes hřeben (nevím kam šel jsem jenom prvních asi 6 km). Cestou míjí mnoho zajímavých vyhaslých vulkánů, napřed v lese, potom už nad lesem.

la-palma-0417y-krater-vulkan
Před dvěma lety shořelý les v mladém kráteru na jižní části ostrova. Pravděpodobně třetí nejmladší vulkán ostrova, GPS 28.5020, -17.8407 (v sousedním kráteru je fotbalové hřiště a na druhý nejmladší se vybírá vstupné)

la-palma-0431y-krater-vulkan
Jeden ze středně starých kráterů ostrova, čtvrtý nejjižnější. Už docela hustá cesta do kopce. Pravděpodobné jméno Caldera los Arreboles. GPS 28.5074, -17.8448. Pro mě osobně velmi působivé.

Protože je tu malé světelné znečištění, vysoká nadmořská výška a dobré pozorovací podmínky, mají na La Palmě mnohé observatoře astrofyzici a astronomové. Asi nejvýznamnější evropské hvězdárny jsou Roque de los Muchachos Observatory a astrofizikální observatoř Nordic Optical Telescope s největším evropským terestrickým dalekohledem. Jestli je to nějak přístupné pro veřejnost, jsem ještě nezjistil, dejte mi prosím vědět, pokud tušíte.

Chystáte-li se navštívit národní parky, jsou tu dva. Jeden známější uprostřed ostrova, což je vlastně spodek kaldery. Jmenuje se Parque Nacional de la Caldera de Taburiente. Jezdí se k němu nejčastěji z jihu po silnici LP-3 a pak odbočit směrem na Mirador de la Cumbrecita v jednom ze sedel. Druhá možnost je vzít to po horní klikaté silnici silnici LP-4 a na kalderu se na několika místech dívat shora z východu. Obecně o turistice na Kanárech.

Příroda a hory

Stejně jako ostatní západní Kanárské ostrovy má La Palma širokou škálu biotopů. Od vavřínového lesa na severních svazích přes borovicový les ve většině kopců až po sukulentová křoviska na jižních svazích. Na úplném jižním cípu ostrova se díky nedávné sopečné činnosti ještě udržuje lávová poušť. O La Palmě se ale i tak hovoří jako o zeleném ostrově - La Isla Verde. Má z Kanárských ostrovů nejbohatší vegetaci (i když osobně se mi ještě více líbily pralesy na La Gomeře). Na La Palmě roste spousta borovicových lesů, které mají spolu s vavřínovými pralesy schopnost vychytávat vlhkost z mraků a mlhy. Díky tomu má ostrov relativně hodně vláhy.

la-palma-0393
Borové lesy pokrývají většinu horských partií ostrova. A protože ostrov je vlastně jedna velká hora, jsou skoro všude, dokonce i na návětrné severní straně, kde bych spíše čekal vavříny.

rostliny-la-palma-0246y-kastanovy-les
Překvapily mě četné opadavé lesy na východních svazích nad Santa Cruz de La Palma. Jsou to kaštanovníky. Na zimu opadávají a listy nasazují počátkem května. Z dálky jsem to dokonce tipoval na buky, které ale na La Palmě samozřejmě nerostou. Na fotkách z dáli i na satelitních snímcích mají zelenošedou barvu. Foceno pod Mirador de la Cumbe.

rostliny-la-palma-0293y-dracaena
Dracéna je symbol La Palmy. Není to myslím strom ani palma, nýbrž bylina. Největší rostou na severovýchodní špičce ostrova, kde ale byla zrovna mlha.

La Palma je spolu s El Hierrem jedním z nejhornatějších ostrovů na světě. Když se porovná průměrná výška s rozlohou (706 km2), vyjde impozantní číslo.  Nejvyšší vrchol Rogue de los Muchachos měří 2425 metrů - jde o jeden z vrcholů okraje dávno vybuchlé kaldery. Poslední vulkanická erupce celého souostroví se odehrála na La Palmě v roce 1971. Bylo to úplně na jižní špičce, přičemž tato část ostrova je nyní charakterizována černými lávovými poli, na kterých kvůli chemismu horniny skoro nic neroste, a červenohnědými kameny.

la-palma-0394y-vulkan-san-antonio
Volcan San Antonio je mladý jen pár desítek let. Vstupné 5 € za osobu, na což jsme se jim vyprdli a vyfotili ho z protějšího kopce. GPS 28.4875, -17.8479

Velikou svažitost ostrova můžu ilustrovat příhodou: při odjezdu z ostrova nám trajekt odjížděl asi v pět ráno. Rozhodli jsme se neplatit za ubytování a přespat půl noci v zaparkovaném autě někde mimo města. Ale asi dvě hodiny jsme jak debilové jezdili po východním kraji ostrova a marně hledali kus rovného placu na auto, všude to bylo z kopce. Nakonec jsme nouzově přespávali u nějakého miradoru, vyhlídkového místa.

Ještě ke hlavní kaldeře. V dobách, kdy La Palma vznikala (mezi asi 4 až 1,7 milióny let), se navrstvil sopečný vrchol. Narozdíl od jiných kalder tahle kaldera nevznikla výbuchem, ale erozí, což je trochu vidět na sklonu terénu. Tak vznikla kaldera la Caldera de Taburiente. Má v průměru přibližně 7 km a obvod asi 28 km, což z ní činí jeden z nejdelších okrajů kalder na světě.

Zemědělství

Lidé na La Palmě žijí převážně ze zemědělství a začínají zkoušet živit se turistickým ruchem. Hodně pracujících dojíždí na Tenerife denně trajektem. Nejvýznamnější plodinou je asi banánovník, dříve hroznové víno. Dnes se hodně zavádí pěstování avokáda. Tradiční plodinou je prý také tabák. Kouření neholduji, tak jsem se o to nezajímal, ale prý tu mají i svůj vlastní druh doutníků.

la-palma-0271y-bananove-plantaze
Banánové plantáže v oblasti Tazacorte na západní straně La Palmy.

Zemědělství a spotřeba obyvatelstva odebírá z vodních toků všechnu vodu, takže jsou po většinu roku zcela suché, i když jsou na mapě nakreslené modře. Pouze na severním pobřeží jsou permenentní vodní toky, na jaře i vodopády.

Doprava na ostrov a po ostrově

Na La Palmu nelétají přímé spoje z ČR, musíte někde přestupovat. Přelety z jiných ostrovů zařizuje Binter Canarias, to popisuji na stránce o letecké přepravě. Letiště Aeropuerto de La Palma leží 6 km jižně od hlavního města Santa Cruz.

la-palma-0470
Trajekty na Tenerife vyplouvají ráno v 5:00 a v 5:30 ze Santa Crus de La Palma.

Večerní trajekty přijíždějí na La Palmu velmi pozdě, kolem desáté nebo jedenácté hodiny. To je například limitující pro ubytování na druhé (západní) straně ostrova - nestihnete tam večer dojet. Trajekty jezdí z Tenerife a na Tenerife přes La Gomeru (více o trajektech).

Místní autobusy se jmenují Transportes Insular La Palma a mají 12 linek. Na letiště jezdí ze Santa Cruz číslo 500. První spoj v 6:30 a pak přibližně každých 30 minut, víkendy po hodině. Poslední 22:40.

 Kromě autobusů se dá na ostrově jezdit autem. Auto se běžně půjčuje, půjčovny mají pobočky minimálně v přístavu a na letišti. Silnice na La Palmě jsou velmi dobré. Samozřejmě, jako skoro všude na Kanárech, jakmile se vyjede mimo obce, silnice se stanou klikatými. Horské silnice jsou navíc velmi úzké, takže se občas ani nejde dobře vyhnout s protijedoucím autem, ale to se stává jen na lokálních silničkách. Na rozdíl od menších ostrovů (Gomera, El Hierro) se ostrov La Palma dá objet kolem dokola po slušné široké silnici. Objezd trvá bez zastávek asi 3 hodiny, ale byla by škoda nezastavovat a nekochat se. Pro Kanárské ostrovy jsou typické silniční tunely, těch je cestou opravdu hodně. Asi se jim dobře v těch sopečných horninách kopou.

Jezdit se dá samozřejmě i stopem. Viděli jsme teda jen jediného stopaře, zastavili jsme mu, ale zrovna jsme odbočovali na pláž, tak jsme ho nevzali. Ukázalo se, že to byl Čech, byl hrozně v pohodě a vypadal jak hippie. Tímto ho zdravím, protože když jsme se pro něj pak vrátili, už tam nebyl. Já osobně bych se na La Palmě stopem jezdit nebál a možná by to byl úplně nejlepší způsob dopravy po zajímavostech.

Jízdní kolo bych si na La Palmu spíš nebral - nejzajímavější terény jsou na pěší turistiku a ta převýšení jsou fakt brutální. Kolo se prý dá půjčit v Los Cancajos, v Los Llanos a na dalších místech, ale většinou jde jen o horská kola vhodná pro horské stezky.

Obecně o cestování na Kanárských ostrovech.

la-palma-0388-los-lannos
Oblast Los Llanos de Aridane na západní straně ostrova (dno kaldery)

la-palma-0414-santa-cruz
Z dálky z jihu focené hlavní město ostrova Santa Cruz de La Palma

la-palma-0462-odsolovacka
Odsolovací zařízení Salinas de Fuencaliente an úplném jihu ostrova La Palma.

Dovolená na La Palmě

Pro Čechy je dovolená na La Palmě spíše dražší záležitost, protože na La Palmu nelétá nic přímého z Prahy ani odjinud z ČR. K ceně letenky je tedy nutné připočítat ještě dva lístky na trajekt (tam a zpět). I tak je La Palma spíše dražší lokalita, asi protože je tu málo pláží a obecně málo hotelů. Asi největší turistická lokalita je Los Cancajos mezi letištěm a Santa Cruz. Tam znám hotely H10 Tamburiente Playa, který má rozhodně nejlepší hodnocení, Hacienda San Jorge a Las Olas. Na jihozápadním pobřeží znám hotel La Palma & Teneguia Princess pod La Indias a poblíž Puerto de Naos je hotel Sol La Palma.

Raději než hotely mám AirBnB, protože je to vždycky trochu dobrodružné. Nejvíc nabídek bylo v hlavním městě Santa Cruz, což je i nejdosažitelnější místo na ostrově, protože sem přijíždějí trajekty a letadla. Obecně o ubytování na Kanárech.