Puerto de Mogán
Přístav na jihozápadním pobřeží ostrova Gran Canaria. Docela malebné městečko s jachtovým přístavem. Okolo je poušť, ale městečko samo o sobě stojí za návštěvu i pobyt. Do Puerta de Mogán se dá dobře dostat, protože nedaleko je jihozápadní konec hlavní dálnice na Gran Canarii.
pohled na městečko od přístavu
Puerto de Mogán dobře ilustruje, jak se dá vytvořit opravdu příjemné místo. Stačí blízkost vody, zákaz vysokých budov a zákaz vjezdu aut. Zbytek kouzla tvoří jachty, bílé nátěry, úzké uličky a oblouky malebně propojující domky. Auta do samotného středu městečka nesmějí, ale mohou parkovat asi 100 metrů směrem do údolí.
Mogán je staré označení údolí a rybářské vesničky na jejím konci. Přístav Puerto de Mogán byl vystavěn relativně nedávno a najednou. V letech 1983 až 1988 se postavila přístavní čtvrť podle návrhu architekta Raphaela Nevilla. Samotný střed přístavu je relativně malý, ale turisty oblíbený. Koukám, že na fotkách je mnohem méně lidí než v reálu.
Puertu de Mogán se prý někdy říká Kanárské Benátky nebo malé Benátky. Prý podle kanálů a mostů přes kanály. Nevím, jak to vzniklo. Kanály tu totiž žádné nejsou. Kanál by snad mohlo připomínat mořské rameno, což je ústí sezónního toku (teče jím voda jen po příležitostných bouřkách). Přes ústí řeky vedou dva mosty, ale nic jiného benátského tu fakt není.
oblouky jsou porostlé buganvilií
Pláž
Hned u centra městečka vedle přístavu je nejlepší zdejší pláž Playa de Mogán. Je relativně malá, ale příjemná. Písek je světlý, přivezený ze Sahary. Od volného moře je pláž chráněna velkým vlnolamem, který navazuje na vlnolam přístavu.
městská pláž se světlým saharským pískem
Okolí Mogánu
Playa de Mogán je kromě té malé pláže také označení pro širší oblast kolem Mogánu. To může být trik na turisty. Zatímco samotné městečko Puerto de Mogán je velmi příjemné a malebné, okolní oblasti už tak hezké nejsou. La Playa de Mogán se jmenuje zástavba v údolí dál od moře. To by ještě šlo, sice to není žádná pláž (playa), ale dá se na to koukat a nejsou to paneláky. Ale hned za východní sklálou se v dalším údolí staví turistický koncentrák se spoustou výškových hotelů a akvaparkem. Jmenuje se to tam Taurito, ale v nabídkách bývá označováno také jako Mogán, aby si přivlastnilo něco z pozitivního věhlasu Mogánu. Z Taurita do Mogánu se dá dojít pěšky, ale moc hezká vycházka to není a je to skoro na hodinu.
Takže ačkoli si Puerto de Mogán drží přísný architektonický styl, hotely v
širším okolí si zábrany neberou.
Další slabinou Puerta de Mogán je ošklivé vyprahlé okolí. Všude je jenom skalnatá poušť. Ačkoli má Puerto možná nejteplejší počasí i v rámci celých Kanárů a spoustu slunečných dnů, je to zaplacené nedostatkem srážek. Na procházky po okolí vlastně není kam chodit.
Ubytování
Nejlepší ubytování v Mogánu je hned dole u přístavu. Domky jsou nejvýše dvoupatrové, což ubytování dodává styl, ale také vyšší cenu. Přesto to asi za ten zážitek stojí. S českými cestovkami se pravděpodobně u přístavu ubytovat nepodaří, na celý týden by to asi bylo drahé. Pokud jste si ale jisti, že vidíte ubytování přímo u přístavu, tak berte i trochu dražší pobyt, protože je to tu fakt moc hezké.
sdílené zahrady zdejších hotýlků
rybářské loďky a jachty u přístavního vlnolamu
stránka aktualizována 16. 4. 2019